Voller Filters
Ekim 2021

5S Otomotiv Hızla Büyüyor

5s Otomotiv Hızla Büyüyor Samsun’da yedek parça, araç kiralama ve 2. el araç satış noktasında hizmet veren 5s Otomotiv, ürettiği hava ve polen filtreleriyle de 12 ülkeye kalitesini taşıyor

Samsun’da kurumsal yapısı, geniş vizyonu, deneyimli ve eğitimli kadrosu ile adından sıkça söz ettiren 5s Otomotiv; üretim, yedek parça, araç kiralama ve 2. el araç satış hizmetleriyle bir marka haline gelirken, dünyanın 12 ülkesine ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Memleketi Samsun’a yatırım yaparak bir marka haline gelmeyi başaran 5S Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazıcı, sektördeki 26 yıllık tecrübesiyle birçok başarıya imza atıyor. 10 yıl önce 5s Otomotiv markasıyla yola çıkan Yazıcı, kısa sürede üretim aşamasına geçerek 12 ülkeye ihracat yapmaya başladı.
26 YILLIK TECRÜBE

5s Otomotiv’in kuruluşunda araç kiralama , araç satış ve yedek parça satış pazarlama olduğunu kaydeden Yazıcı, “Otomotiv sektöründe 26. yılım. 5S Otomotiv’i 10 yıl önce kurduk. Yıllar geçtikçe yedek parçaya ağırlık vermeye ve ihracat yapmaya başladık. Bir gün ‘neden biz üretmiyoruz bu sattığımız ürünleri’ diyerek yola çıktık ve 2020 yılında otomobiller için hava ve polen filtrelerini üretmeye başladık. 2. yılımızdayız. Beklediğimizden çok daha hızlı büyüyoruz” dedi.

İHRACAT ATAĞI

Doğma büyüme Samsunlu olduğunu belirterek, Samsun’a yatırım yapmaktan gurur duyduğunu Yazıcı, “Samsun’da ürettiğimiz ürünleri 12 Avrupa ülkesine ihracat yapıyoruz. Bu yıl yaklaşık 2 milyon avro gibi bir rakamla ihracatımızı kapatacağız. Üretim tesisimizde 60 kişiye istihdam sağlıyoruz. 5S otomotivde toplam 150 kişi çalışıyor. Önümüzdeki yıl çalışan sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu binada bir katı daha üretim hattı daha açmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl 5 milyon avro ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bu, benim için ayrı bir gurur kaynağı. Tesisimizin aylık 50 bin adet hava ve polen filtre üretim kapasitesi var. Önümüzdeki yıl bu kapasiteyi aylık 100 bin adete çıkaracağız. Bununla birlikte önümüzdeki yıl cirolarımız çok büyüyecek. Toplam ciroda ihracatın aldığı pay yüzde 30-40 iken; seneye ihracat payımızı inşallah yüzde 60’lara çıkaracağız. Bu da ülke ekonomisine ciddi bir katkı sunacak” diye konuştu.

‘KAPASİTEMİZİ ARTIRACAĞIZ’

Yazıcı ayrıca, binek otomobillerde yaklaşık 2 bin çeşide yakın hava ve polen filtresi olduğunu belirterek sözlerine şunları ekledi, “Bu yılı biz kalıp sayılarımızı artırarak geçirdik. Şu anda bin 300 çeşit üretim yapabiliyoruz. Önümüzdeki yıl 2 bin çeşit üretim kapasitesine çıkacağız.”

Haberin devamı için https://www.samsuncanlihaber.com/5s-otomotiv-hizla-buyuyor adresini ziyaret edebilirsiniz.